czwartek, 14 marca 2013

Les Catholiques ont leur nouveau Pape

Oto wiadomości francuskie dotyczące wczorajszego wyboru papieża-Franciszka I.

http://www.tv5.org/cms/chaine-francophone/info/Les-dossiers-de-la-redaction/pape-demission/p-24691-Francois-les-Catholiques-ont-leur-nouveau-Pape.htm

Z tego wywiadu dowiadujemy się, iż Pan Slimane Zeghidour, poznał Jorge Mario Bergoglio w 1999 roku. Już wtedy wywarł on na nim pozytywne wrażenie, bo jak mówi, był bardzo skromny (modeste), pełen dobroci (bonté), nie miał pałacu (palais), ale mieszkał w małym apartamencie (un petit appartement), nie miał limuzyny (une limousine), poruszał się metrem lub też busem (en métro, en bus) raczej nie rzucał się w oczy (effacé), ale był za to bardzo silny (fort). Niewątpliwie wybór Jorge Mario Bergoglio na papieża był zaskoczeniem (une surprise), był on raczej kandydatem (un Pape) nieoczekiwanym (innattendu). Franciszek I pochodzi z Ameryki Łacińskiej (L'Amérique latine), jest pierwszym od czasów Grzegorza III papieżem nieeuropejczykiem (non- européen)

Zachęcam do obejrzenia, ponieważ wiadomości są dość łatwe do zrozumienia, zarówno pani redaktor jak i pan Slimane Zeghidour mówią bardzo wyraźnie, więc jest to idealna okazja do osłuchania się z językiem. :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz