środa, 27 marca 2013

Język matematyków

Źródło: Internet

« La langue française est une femme. Et cette femme est si belle, si fière, si modeste, si hardie, touchante, voluptueuse, chaste, noble, familière, folle, sage, qu'on l'aime de toute son âme, et qu'on n'est jamais tenté de lui être infidèle. »
Anatole France

To zdecydowanie mój ulubiony cytat o języku francuskim. Według autora język ten jest metaforą kobiety pięknej, szlachetnej, zmysłowej, wrażliwej, szalonej i mądrej, która dzięki tym wszystkim cechom nie pozwala od siebie odejść.

Dzisiaj, chciałabym powiedzieć kilka słów właśnie na temat "języka Moliera" i przy okazji obalić kilka stereotypów z nim związanych. Oczywiście, moją opinię o francuskim już znacie, ja kocham ten język przede wszystkim za jego kreatywność, piękno, trudność i gramatykę.

1. Piękny język

Francuz o mamie swojej żony nie powie po prostu 'teściowa' ale (może nieco ironicznie) 'piękna matka' (belle-mère) o zwykłej 'pieczarce' natomiast 'paryski grzybek' (champignon de Paris).
To właśnie dlatego mówimy, że język jest elegancki, bardzo melodyjny, dzięki wielu ozdobnikom, akcentom, cząstce [elle] oraz długich, ładnie brzmiących wyrazach.

2. Język miłości

W artykule zredagowanym z okazji tygodnia Frankofonii czytamy: "L'amour et la passion amoureuse se sont exprimés avec force dans la littérature française". No właśnie, język francuski uważany jest za język miłości, ponieważ w literaturze francuskiej oraz różnego rodzaju poezji od zawsze obecna była miłość i jej motyw.
Ponadto Francja to przede wszystkim Paryż. Paryż to niewątpliwie słynny most Pont des Arts, gdzie zakochani wieszają kłódki na znak swojej miłości i przypieczętowania związku.

3. Język trudny

Każdy kto poznał chociażby podstawy francuskiego już w początkowym etapie wie, że nie będzie wcale tak łatwo. Faktycznie, opanować język francuski w stopniu bardzo dobrym jest trudno. Przeraża ogromna liczba wyjątków, wymowa oraz miejsce i ułożenie po szczególnych zaimków i innych części mowy w zdaniu. Żeby wymówić poprawnie zdanie po francusku, trzeba zastanowić się czy odpowiednio odmieniliśmy czasownik, dostosowaliśmy go do liczby i osoby oraz czy aby na pewno dobrze go przeczytaliśmy uwzględniając łączenia międzywyrazowe. Kto nie lubi matematyki i przedmiotów ścisłych może mieć problemy z językiem francuskim, dlatego ze wymaga on od nas skupienia i umiejętności liczenia. :) Otóż wyjaśniam o co chodzi. Żeby po francusku powiedzieć liczbę 70 musimy wiedzieć że 60+10 daję nam te sumę, natomiast 90 to 4x20+10 ! Czytałam kiedyś, że Francja doczekała się tylu wybitnych matematyków, filozofów i chemików właśnie ze względu na złożoność języka. Należy pamiętać, że w każdym języku znajduje się element ścisły, mianowicie jest to gramatyka, którą należy rozumieć aby dobrze jej używać. To często skomplikowane konstrukcje, powiązane różnymi zależnościami, o odpowiednim porządku i układzie. Składnia języka francuskiego jest nieco podobna do polskiej i raczej nie starajmy się porównywać francuskiego do angielskiego (bo nie ma porównania), czasów gramatycznych w języku angielskim jest więcej niż samego języka, niech nie zmylą nas także podobne słówka, ponieważ większość z nich w języku angielskim jest zapożyczona właśnie od Francuzów.

Podsumowując moje dzisiejsze rozważania na temat języka, chciałabym powiedzieć, że warto znać francuski, jest on 3 językiem na świecie po ciągle jeszcze języku angielskim i chińskim. Język francuski jest trudny, ale właśnie za to należy go kochać, dla mnie stanowi on taki zamknięty świat, do którego trudno dotrzeć, ale droga do pokonania jest niezwykle ciekawa i fascynująca. Na każdym etapie można się czegoś nauczyć.

Ja natomiast działam według zasady: à cœur vaillant rien d’impossible ! :)

Polecam artykuły o języku francuskim:

http://www.lexpress.fr/culture/livre/la-langue-francaise-en-5-idees-recues_1231971.html

http://institutfrancais.pl/enseigner-le-francais/2011/10/francais-langue-trop-difficile/

http://www.lefigaro.fr/culture/2013/03/20/03004-20130320ARTFIG00318-un-milliard-de-francophones-en-2060.php


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz