poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Zdrowa Francja


Dzisiejszy post z pewnością nie zdziwi osoby mieszkające we Francji i mające na co dzień kontakt z francuską telewizją. Jednak dla tych, którzy nie mają z nią do czynienia, może niewątpliwie stanowić ciekawostkę.

Oglądając francuską telewizję, zaintrygowały mnie charakterystyczne napisy pod każdą reklamą dotyczącą żywności. Korzystając z adresu strony internetowej, który podawany był za każdym razem, postanowiłam sprawdzić o co chodzi. Okazało się, że Francja wprowadziła program (już kilka lat temu), który ma za zadanie zredukować otyłość wśród najmłodszych, zaproponować Francuzom nowe, lepsze nawyki żywieniowe oraz zachęcić ich do zdrowego trybu życia. Program nosi nazwę: Programme National Nutrition Santé (w skrócie: PNNS), a jego hasłem są dwa słowa: Manger Bouger, czyli jeść i ruszać się, co stanowi główny przekaz tej akcji.


Oto zdania, które możemy spotkać we francuskich reklamach:

 • Pour votre santé évitez de grignoter entre les repas

 • Pour votre santé pratiquez une activité physique régulière

 • Pour votre santé mangez au moins 5 fruits et légumes par jour

 • Pour votre sante évitez de manger trop gras, trop sucré, trop salé
 
un repas - posiłek
grignoter - podjadać
une activité physique  - aktywność fizyczna
une santé - zdrowie
les fruits - owoce
les légumes - warzywa
éviter - unikać
gras - tłusto
sucré- na słodko
salé- na słono 


Aby zobaczyć, jak wyglądają reklamy w praktyce odsyłam DO TEGO FILMIKUZainteresowanych programem odsyłam do strony www.mangerbouger.fr , gdzie oprócz wiedzy na temat zdrowego odżywiania się, można nabyć także trochę nowego słownictwa związanego ze zdrowiem i dietą.
 
 
Źródła obrazków : Internet

2 komentarze:

 1. Oj tak, po tygodniu we Francji znamy te slogany na pamięć :) Pozostaje tylko wcielić je w życie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby to było takie łatwe ! :D Wydaje mi się, że przestrzeganie tych zasad jest jeszcze trudniejsze kiedy mieszka się we Francji - tyle dobrych rzeczy do zjedzenia :)

   Pozdrawiam

   Usuń