środa, 7 sierpnia 2013

Smaki Alzacji - Tarte flambée

Powodów dla których nie chciałam wyjeżdżać z Francji było wiele. Pierwszym powodem był język francuski, drugim Francuzi mówiący tym językiem a trzecim była... kuchnia ! Tak moi drodzy, mimo, że we Francji można przytyć sto kilo,  kto potrafi odmówić sobie croissanta z czekoladą, moelleux au chocolat czy pysznego zapiekanego sera Camembert ?
 
Generalnie rzecz biorąc Francja to Francja i typowych przysmaków francuskich można spróbować na całym jej obszarze. Jednak, warto powiedzieć, że każdy z 22 regionów posiada dania w których się specjalizuje. Tak też było w Alzacji, która na tle wszystkich regionów swoją kuchnią odznacza się szczególnie.

"We Francji je się dobrze, a w Niemczech dużo."
Tradycyjna Tarte flambée, najlepiej smakuje z piwem
Kuchnia Alzacka jest szczególna. Ze względu na jej francusko-niemieckie wpływy, odziedziczyła po trochę z każdego z dwóch państw. Mówi się że pyszny smak potraw pochodzi z kuchni Francuskiej, natomiast ich wielkość z kuchni Niemieckiej. Niektórzy twierdzą, że jest podobna do kuchni śląskiej, ze względu na swoją obfitość i wielkość porcji. Faktycznie, trzeba przyznać, że dania te są zazwyczaj niezwykle pożywne, a same porcje dość duże. 
 
Tarte flambée, jako danie typowo alzackie
 
Słynna alzacka Tarte flambée zyskała wielu fanów, ze względu na swoją formę i proste składniki. Tak naprawdę jest ona typowo wiejskim daniem, a składniki tarty tradycyjnej (podstawowej) to cebula, ser, boczek i śmietana.
Znana również pod alzacką nazwą Flammekueche , co oznacza 'pieczona w ogniu'.  Faktycznie nazwa nie jest przypadkowa, bo kiedy przyjrzymy się brzegom tarty, są one zazwyczaj przypalone.
 
 
Co ciekawe...
 
Warto także podkreślić, że ciasto tarty jest ciastem chlebowym. Z tym wiąże się pewna historia.
Otóż, w czasach gdy chleb pieczono w domu, tarta służyła do wykrywania temperatury pieca. Do wypieku chleba piec nie mógł być zbyt gorący, dlatego jego nagrzanie sprawdzano poprzez obserwację brzegów tarty. 
 
Rodzaje Tarte flambée

Pod względem składników każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wybór zazwyczaj jest duży, szczególnie w miejscach które specjalizują się w tej potrawie. Istnieją jednak te, które w Menu widoczne są najczęściej. Są to kolejno:

Traditionelle -boczek +cebula
Champignon- tradycyjna+cebula+pieczarki
Gratinée- tradycyjna+ser gruyère
Au Munster - tradycyjna + ser Munster
*Aux pommes - tarta na słodko, z jabłkami, śmietaną lub białym serem
 


Dodatkowo
 
1. Tarte flambée, ze względu na swój słony smak najlepiej smakuje z piwem
 
2. Podawana jest tradycyjne na drewnianych deskach.
 
 3. Istnieją restauracje, które specjalizują się w Tarte flambée. Tam często istnieje możliwość zamówienia całej serii tego przysmaku. Wtedy kelner serwuje nam tarty począwszy od tradycyjnej kończąc na tarcie z niemal wszystkimi składnikami.
 
Trochę słownictwa
 
flambé(e) - płonący
un lardon - boczek
des oignons - cebule
des chmpignons - grzyby
des pommes - jabłka
un fromage blanc - biały ser
gratiné(e) - zapiekany/a


Tarte flambé aux champignons

2 komentarze:

  1. Do tych wymienionych tart dodałabym jeszcze tę z choucroute (kiszoną kapustą), często pod nazwą "regionale". Zaś moją ulubioną jest zdecydowanie au munster :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mówiąc szczerze tarty z choucroute nie napotkalam- ciekawe połączenie, to musi być prawdziwa uczta, połączenie dwoch tak obfitych dań :D dziękuję za wspomnienie o niej! Ser Munster sam w sobie jest pyszny, a z tartą smakuje jeszcze lepiej! Ja jestem fanką wszystkich tart, dla mnie są daniem alzackim numer jeden :) Pozdrawiam serdecznie! :)

      Usuń