poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Książki do gramatyki francuskiej

Gramatyka francuska zawsze ciekawiła i w języku interesowała mnie najbardziej. Żeby mówić po francusku należy ją znać, żeby mówić dobrze należy ją ćwiczyć.
I z tego względu w dniu dzisiejszym chcę przedstawić Wam moje ulubione książki do gramatyki, z których korzystam przez cały czas i które bardzo lubię.


 
Wydawnictwo CLE INTERNATIONAL
jedyne i ulubione
 
 
BELLEVILLE 1 & 2 - METHODE DE FRANçAIS
 
Rozpoczynając naukę języka francuskiego, przez pierwszy rok korzystałam z podręcznika Belleville 1 z wydawnictwa Cle International. Mimo poziomu podstawowego, już na tym etapie podręcznik był bardzo wymagający. Każdy temat zawierał gramatykę, trochę słownictwa, tematy krótkich konwersacji, a także elementy kulturowe dotyczące samej Francji.


Drugi rok to oczywiście kontynuacja, czyli Belleville 2 odpowiadający poziomowi A2, jednak jeżeli ktoś chciałby w pełni go wykorzystać i wypisać wszystkie słówka tam występujące to jego słownictwo osiągnęło by poziom co najmniej jeden stopień wyższy. Niesamowicie dużo słówek, dobrze wyjaśniona gramatyka oraz teksty dotyczące życia codziennego.


*Korzystałam także z podręcznika produkowanego przez wydawnictwo Hachette (Le Noveau Taxi), jednak niestety swoim poziomem nie dorównuje wydawnictwu Cle International, które jest zdecydowanie bardziej wymagające.

Wszystkie książki, o których piszę są na poziomie intermédiaire (mój obecny poziom), jednak są one dostępne oczywiście od poziomu początkującego do tego najbardziej zaawansowanego !
 
Grammaire 450 nouveaux exercices


Książka z której korzystam bardzo często, bardzo ją lubię ze względu na przejrzyste ćwiczenia. Oczywiście jest ona podzielona na poszczególne zagadnienia gramatyczne, biorąc pod uwagę nazwę od razu można się domyślić, że ćwiczeń jest naprawdę dużo. Co ważne, książka zawiera odpowiedzi, więc można bez problemu sprawdzić się samemu :) (w przeciwieństwie do innej gramatyki tego wydawnictwa->Grammaire Progressive). Pozycja naprawdę godna polecenia !

Grammaire expliquée du français + Exercices 
 
 To książki, które zakupiłam będąc we Francji, i muszę przyznać, że tego zakupu nie żałowałam ani przez chwilę! Pierwsza pozycja - Grammaire expliquee du français to książka, która wyjaśnia nam gramatykę francuską w języku francuskim. Nie ukrywam, jest to obecnie moja ulubiona książka (muszę się przyznać- często czytam ją przed snem jako lekturę obowiązkową :), bo naprawdę jest interesująca !!) Zagadnienia są bardzo dobrze wyjaśnione, na marginesie podane są wyjątki, ciekawostki, przykłady użycia i różnego rodzaju wyrażenia. Oczywiście język dostosowany jest do poziomu, w moim przypadku jest to jeszcze  niveau intermédiaire.
Do kompletu najlepiej zakupić ćwiczenia, które są fajnym uzupełnieniem praktycznym. Najpierw czytamy jak danym problem wygląda w teorii, a potem, poprzez ćwiczenia przechodzimy do praktyki. Ta pozycja również zawiera odpowiedzi do ćwiczeń.
 
 
Od razu powiem, nie jestem zwolenniczką książek Grammaire progressive du français , z tego względu, iż uważam, że jest tam więcej pustego miejsca niż ćwiczeń. Dodatkowo, odpowiedzi należy kupować do tej serii osobno więc jest to dodatkowe utrudnienie.
 
Repetytorium gramatyczne
 
 
Jeżeli ktoś woli wyjaśnienie gramatyki po polsku, polecam Repetytorium gramatyczne z wydawnictwa PWN. Osobiście nie korzystam z niego często, bo mając porównanie do książek francuskojęzycznych odnoszę wrażenie, że nie przerażają one tak bardzo ogromem materiału do opanowania. Repetytorium niestety ma to do siebie, że jest tutaj naprawdę dużo zagadnień i czasem może nas to trochę zniechęcić. Książka jest użyteczna, ja natomiast wolę pozycje, które wymieniłam powyżej- łatwiej jest mi przyswoić gramatykę, kiedy czytam ją od razu w języku francuskim.
 
A może Wy znacie książki godne polecenia z których korzystacie ? Czekam na Wasze opinie ! :)
 
Źródło obrazków: Internet

2 komentarze:

 1. Jako ktoś kompletnie początkujący nie wypowiem się na temat książek przez Ciebie podanych, ale czy miałaś może styczność ze stara ksiazka Marii Szypowskiej "Jezyk francuski dla poczatkujacych"? To jak narazie jedyna ksiazka, której cos rozumiem :)
  ps. Bardzo pasuje mi Twoje tlumaczenie różnych zagadnien, chociaz do opanowania tego wszystkieo jeszcze dluggaaaa droga przede mna :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z książką "Język francuski dla początkujących" niestety nie miałam do czynienia także nie mogę powiedzieć nic na jej temat :) Mówiąc szczerze nie używałam zbyt wiele książek do gramatyki dla początkujących.
   Bardzo cieszę się, że sposób prowadzenia bloga przypadł Ci do gustu, życzę wytrwałości i cierpliwości w nauce języka, początki zawsze są trudne, ale mam nadzieję, że blog chociaż trochę pomoże w opanowaniu francuskiego :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń