środa, 29 maja 2013

Odmiany czasowników-pomoce naukowe


 
 
 
Osobiście uważam, że każdy kto podjął naukę języka francuskiego musi zaopatrzyć się w książkę czasowników francuskich z pełnymi odmianami. Takowe są bardzo przydatne, z tyłu zawierają spis wszystkich czasowników, każdy z nich ma swój numer i jest przyporządkowany do swojej grupy, dzięki czemu nie ma problemu ze znalezieniem szukanej odmiany.Kilka postów temu przedstawiłam podstawowe informacje na temat czasowników, z tego względu dzisiaj co nieco o książkach, które warto mieć oraz o stronach z których warto korzystać :)
BESCHERELLE. LA CONJUGAISON POUR TOUS.

Bescherelle, czyli obiekt pożądania wszystkich frankofonów, a przede wszystkim frankofilów :)  To chyba najpopularniejsza ksiażka spośród wszystkich istniejących na rynku. Przedstawia odmiany czasowników i zawiera ich kompletny spis. Oprócz tego opisuje reguły odmiany  i uzgadniania czasowników. Utrudnieniem dla początkujących może być brak tłumaczeń na język polski, więc znaczeń czasowników trzeba szukać po prostu w słowniku. Z drugiej strony, można uznać to za zaletę- od początku oswajamy się z językiem. Osobiście w moich okazałych zbiorach książek do gramatyki francuskiej nie posiadam Bescherella, prawdopodobnie przy okazji zakupię go to kolekcji :)
Druga pozycja książkowa to "Czasowniki francuskie z pełnymi odmianami" wydawnictwa Buchmann. Tę książkę posiadam i szczerze polecam ! Posiada indeks wszystkich czasowników razem z tłumaczeniami. Nie ukrywam, wersja bardzo wygodna, bo polska :)


Oczywiście, to nie koniec książek tego typu, jest ich bardzo wiele, jednak o tych dwóch chciałam wspomnieć i polecić. Myślę, że godne polecenia jest także wydawnictwo LAROUSSE ( produkuje świetne słowniki !)

  
STRONY INTERNETOWE
 


Jeżeli chodzi o strony internetowe to miejsce pierwsze zajmuje Le Conjugueur na stronie Le Figaro, to strona sprawdzona, gdzie po wpisaniu czasownika wyświetla się nam cała jego odmiana we wszystkich możliwych czasach i trybach. Link do strony TUTAJ 


Druga strona, bardzo przydatna, to strona Le Nouvel Observateur. Nazwa oczywiście bardzo znana, tym którzy orientują się we francuskiej prasie, otóż jest to francuski tygodnik, chyba jeden z popularniejszych we Francji. Tutaj w zakładce 'Education' wybieramy 'Conjugaison' i możemy cieszyć się gotowymi odmianami :) Link do strony znajdziecie TUTAJ

O odmianie podstawowych czasowników i nie tylko poczytamy też na  TEJ stronie.

2 komentarze:

 1. Bardzo dobre źródła.
  Ja korzystałem i nadal posiadam "Bescherelle".

  Z internetowych "Le Conjugeur" oraz "Le Figaro" również znam i też polecam.

  Pozdrawiam :)
  Paweł Stachyra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie "Le Figaro" zawsze zajmuje pierwsze miejsce, bardzo praktyczna strona :)

   A na "MuzycznąFrancję" często zaglądam i przy okazji gratuluję świetnego pomysłu na naukę francuskiego! :)

   Pozdrawiam ;)

   Usuń