wtorek, 7 maja 2013

Mademoiselle Coco Chanel

5 maja, w Paryżu uroczyście otwarto wystawę poświęconą najsłynniejszym perfumom świata – Chanel No. 5.


Źródło:internet
 
 
Chanel No.5 to symbol elegancji, klasy i luksusu. Stworzone w 1921 roku, perfumy szczególnie upodobała sobie Marilyn Monroe, a reklamowały je m.in. Nicole Kidman, Catherine Devenue czy Audray Tautou, która do dzisiaj jest amabsadorką Chanel No.5. Twórcą tego słynnego zapachu jest oczywiście Mademoiselle Coco Chanel. To bardzo ważna postać w świecie mody, kobieta twarda, wielka reformatorka, symbol szyku i elegancji. Jej styl do dziś inspiruje miliony kobiet na całym świecie.

Czemu No. 5? Mówi się, że 5 była ulubioną cyfrą Coco Chanel dlatego też tak nazwała swoje perfumy.

Źródło:internetGabrielle Chanel  debiutowała jako modystka.
Jej osoba budziła duże kontrowersje, Chanel była bowiem uzależniona od narkotyków, ponadto głośno wyrażała swoje poglądy antysemickie.
W 1909 roku rozpoczęła przygodę jako kapeluszniczka, ale już rok później, z pomocą finansową Boya Capela, z którym była związana, otworzyła swój pierwszy butik Chanel Modes przy rue Cambon 31 w Paryżu.Źródło:internet

"Kobieta musi mieć dwie rzeczy: klasę i bajeczny urok"
Chanel nie znosiła ówczesnej mody, drażnił ją barokowy przepych i nadmiar zdobień. Wielkie kapelusze, obciążające kobiece głowy, gorset karykaturalnie rzeźbiący sylwetkę – temu wszystkiemu Chanel powiedziała stanowcze „nie”.

Kobieta według niej powinna mieć swobodę ruchów, a ciało rzeźbić raczej przez uprawianie sportu. Sama uwielbiała jeździć konno, pływać i grać w tenisa. Chciała, aby kobiety żyły aktywnie, a nie poruszały się jak lalki, dźwigając na sobie kilogramy materiału i przeróżnych dodatków. Zrewolucjonizowała modę kobiecą, udowadniając, że można ubierać się pięknie i jednocześnie wygodnie. Miała zamiłowanie do linii prostych i stonowanych kolorów, które pozostało jej z czasów dzieciństwa spędzonego w klasztorze, a to właśnie dzięki niej kobiety dzisiaj noszą golfy, spodnie – dzwony  czy „małą czarną” oraz plastikową biżuterię. Wszystkie jej projekty spotykały się z entuzjastycznym przyjęciem i uważane są za klasyczny kanon elegancji.
Od 1983 roku firmą Chanel kieruje Karl Lagerfeld.
 
 O Coco Chanel powstał także film, opowiadający historię jej życia
pt. "Coco avant Chanel".

Przyznam szczerze, że produkcja ta nie zrobiła na mnie wrażenia, mimo wspaniałej Audray Tautou, odgrywającej główną rolę. Niestety, historię Coco Chanel można było przedstawić w zdecydowanie ciekawszy sposób. Sam film otrzymał jednak wiele nagród, plusem są niewątpliwe piękne kostiumy typowe dla 'epoki', nagrodzone Oskarem. 
 
Zwiastun:
 
 
 
Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku dotyczącego historii powstania perfum Chanel :

 

3 komentarze:

 1. Niedawno trafilam na Twoj blog i dopiero teraz przeczytalam post. Podoba mi sie jak piszesz :)

  Co do Chanel no 5 - ktos przygotowal dla Coco kilka probek zapachow i najbardziej spodobala jej sie ta, ktora byla 5-ta w kolejnosci i dlatego nazwala perfumy wlasnie ta cyfra ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno trafilam na Twoj blog i dopiero teraz przeczytalam post. Podoba mi sie jak piszesz :)

  Co do Chanel no 5 - ktos przygotowal dla Coco kilka probek zapachow i najbardziej spodobala jej sie ta, ktora byla 5-ta w kolejnosci i dlatego nazwala perfumy wlasnie ta cyfra ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz, cieszę się, że blog w jakiś sposób się podoba, zapraszam do dalszej lektury :)
   Co do 'no 5' to czytałam że teorii dotyczących tej nazwy jest kilka.

   Pozdrawiam ! ;)

   Usuń