sobota, 6 kwietnia 2013

La soupe à l'oignon

Moja zupa cebulowa
 
Zainspirowana i oczarowana wczorajszą wizytą we francuskiej restauracji, postanowiłam dzisiaj ponownie poczuć się jak we Francji i przygotować conieco właśnie tym klimacie. Pierwszą rzeczą, która przyszła mi na myśl była zupa cebulowa, czyli typowe danie francuskie znane we Francji pod nazwą La soupe à l'oignon.


Moja zupa cebulowa

Trochę historii..

Zupa cebulowa gości na francuskich stołach podobno już od XVII wieku. Początkowo uznawana za danie dla najuboższych ze względu na szeroką dostępność cebuli w tamtym czasie i stosunkowo prosty sposób wykonania. Kiedyś zupę cebulową określano mianem 'la soupe des ivrognes' (czyli 'zupa pijaków') ze względu na wino czy koniak, które są jej składnikami.

Za 'twórcę' tego przysmaku uważa się króla Francji Louisa XV, który to pewnego wieczora, chcąc przygotować ciepły posiłek połączył 3 jedyne składniki, które posiadał: cebulę, masło i szampana i tak oto stworzył pierwszą w historii francuskiej zupę cebulową.

Danie szybko znalazło swoich zwolenników wśród Francuzów i stało się ich narodowym przysmakiem. Z czasem powstawały coraz to nowe przepisy, bogatsze w składniki, aż w końcu ustalono te niezbędne i tak oto mieszkańcy l'Hexagone według jednego wzoru przygotowują do dzisiaj to tradycyjne danie.

Co tworzy typową zupę cebulową?

Głównymi składnikami zupy cebulowej są skarmelizowane cebule, wytrawne białe wino, masło, oliwa, koniak. Serwowana (co pewnie nie dziwi nikogo :] ) z bagietką oraz serem gruyère. W regionie paryskim bardziej popularna pod nazwą 'Soupe à l'oignon gratinée', podawana w małych miseczkach zapieczona z serem.

Zupa ta jest bardzo sycąca, prosta w przygotowaniu i .. przepyszna ! Należy także dodać, że jest daniem niezwykle zdrowym, mającym właściwości lecznicze (oczyszcza krew z toksyn i chroni przed infekcjami). Poniżej umieszczam przepis z którego korzystałam :

Składniki (les ingrédients)
  • 4 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki masła
  • 1/2 szklanki białego wytrawnego wina
  • 4 plasterki żółtego sera
  • 1 łyżka mąki
  • 1 kostka bulionu lub wywar z włoszczyzny
  • 1/2 łyżeczki tymianku
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • sól, pieprz, odrobina cukru
  • 2 kromki chleba, najlepiej pełnoziarnistego

Przygotowanie (Préparation de la soupe)

Na patelni rozgrzać masło i usmażyć drobno pokrojoną cebulę oraz czosnek. Cebula musi być dobrze uduszona, aż do momentu kiedy się wyzłoci i zmniejszy swoja objętość. Oprószyć mąką i przyrumienić. Dodać białe wino i jeszcze kilka minut dusić razem.
W garnku przygotować litr wywaru z włoszczyzny, przełożyć do niego zawartość patelni, gotować kilka minut, doprawiając tymiankiem, sokiem z cytryny, pieprzem i cukrem, a najlepiej łyżką miodu do smaku.
Po rozlaniu gorącej zupy udekorować ją drobno pokrojonymi makaronikami z żółtego sera i posypać grzankami z chleba. Zupę można także po rozlaniu przykryć plasterkiem sera i zapiec w piekarniku.

Źródło:internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz