poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Kontrowersyjne życie poetów, czyli słynna para Paul Verlaine i Arthur RimbaudŹródło:http://lucide.blox.pl/resource/arcoin2.jpg

Łamiąc, mieszczańskie zasady, oddając się miłości występnej i gorszącej, Paul Verlaine i Arthur Rimbaud byli prawdopodobnie pierwszą sławną parą artystów-gejów.

Verlaine ożenił się, trochę z rozpędu z Mathilde Maute Fleurville, szybko zdając sobie sprawę z popełnionego błędu. Żona inteligencją niestety nie dorastała mu do pięt, a młody Verlaine chętnie zaglądał do kieliszka często próbując wywołać frustrację na Mathilde. Bił i przepraszał, nie potrafiąc zapanować nad odruchami.

Tymczasem w Charleville mieszkał chłopak o imieniu Jean Nicolas Arthur Rimbaud. Pochodził z biednej rodziny, uczył się jednak celująco, pisał wiersze po francusku i łacinie, które potem drukowały gazety. Swoją poezję przesłał Verlain'owi powołując się na wspólnego znajomego. Krótko potem młody poeta otrzymał zaproszenie do Paryża, od poety, który już na odległość wyczuwał w nim bratnią duszę.

Rimbaud zjawił się jedynie z zeszytem, wyglądał jak obdartus,pił, klnął, palił fajkę, nic nie robił sobie z konwenansów, mówił to co myślał. Wkrótce zaczął irytować wszystkich wkoło. Żona Paula postawiła ultimatum i Arthur zmuszony był opuścić stolicę. Jak okazało się potem, miłość Verlain'a do Rimbaud'a była znacznie silniejsza.

Paul Verlaine zostawił żonę, pomieszkując ze swoim kochankiem w tanich i brudnych londyńskich hotelikach. Pijąc, cierpieli niedostatek w ponurej norze przy Howland Street, kłócąc się z byle powodu. Przez lata rozstawali się i znów do siebie wracali, w końcu nadszedł czas, kiedy Paul chciał wrócić do swojej żony, ta jednak nie chciała o tym słyszeć. Do tego Rimbaud groził, że wyjedzie do Paryża. Z tego powodu też wśród kłótni i przepychanek, grożąc Arthurowi, że go zabije, Paul strzelił, raniąc Rimbe'a w rękę. Po tym zdarzeniu trafił do wiezienia, z którego wyszedł w 1875 roku.

Ostatni raz z Rimbaud spotkał się w tym samym roku w Stuttgarcie, od tamtej pory nie utrzymywali ze sobą kontaktu.

Źródło: Na podstawie "Paryż miasto sztuki i miłości w czasach Belle Epoque" wyd. PWN

O związku tych dwóch francuskich poetów powstał film opowiadający historię ich życia o nazwie "Całkowite zaćmienie" w reżyserii Agnieszki Holland. Ma on bardzo dobre recenzje, w rolach głównych występują Leonardo DiCaprio (Arthur Rimbaud) oraz David Thewlis (Paul Verlaine). Zachęcam do obejrzenia nie tylko zainteresowanych, ale każdego kto jest fanem dobrego kina.

Zwiastun filmu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz