środa, 26 czerwca 2013

Matura we Francji

 
W Polsce zamieszanie związane z maturą na ten rok dobiegło końca, a maturzyści oczekują wyników i rekrutacji na studia. W Polsce, jak co rok, odbyła się w maju, we Francji natomiast całkiem niedawno, bo w połowie czerwca. Z tego względu dzisiaj kilka informacji o tym jak wygląda egzamin dojrzałości nad Sekwaną.

Do matury przystępują uczniowe, którzy po ukończeniu collège (odpowiednik naszego gimnazjum) wybierają kształcenie ogólne, uczęszczając do liceum (le lycée).
 Francuskie liceum trwa 3 lata, a rozkład klas wygląda następująco:

Klasa I- La classe de seconde
Klasa II- La classe de première
Klasa III- La classe de terminale
 
 


 
Matura (le baccalauréat) we Francji to 2 sesje egzaminacyjne.
 
Pierwsza odbywa się w klasie drugiej (La classe de première ) i jest to matura z języka francuskiego zarówno w formie pisemnej jak i ustnej.
Druga sesja natomiast ma miejsce już w klasie ostatniej - trzeciej (La classe de terminale ) i obejmuje takie przedmioty jak: filozofia, języki obce (egzamin pisemny i ustny), historia (wypracowanie), geografia (wykonanie mapy do określonego zagadnienia).
 
Rodzaj matury uzależniony jest także od profilu klasy.
Klasa I jest klasą ogólną, natomiast już w klasie II decyduje się o maturze wybierając 'specjalizację'. Takowe istnieją 3:
 
 • économique et sociale (ekonomia i polityka,socjologia)
 • littéraire (literatura,profil humanistyczny)
 • scientifique (przedmioty ścisłe)

Maturzyści (les bacheliers) znajdujący się na profilach ściłsych (scientifique) także zdają maturę z historii i geografii, natomiast licealiści o profilu humanistycznym (littéraire) i społecznym (économique et sociale)zdają na maturze matematykę i chemię.  

Matura we Francji odbywa się w czerwcu ( zazwyczaj w dniach 15-25 czerwca), trwa ok. 5 dni. Wyniki ogłaszane są już na początku lipca.


Francuska studniówka?
 
We Francji studniówka nie istnieje, natomiast uczniowe przed maturą organizują sobie inne wydarzenia.
 
 • Dokładnie 100 dni przed maturą we francuskiej szkole odbywa się père cent
(odpowiednik naszego polskiego Dnia Maturzysty). Wtedy licealiści przebrani w różne zabawne stroje wychodzą na ulicę i zbierają pieniądze, żeby w tym dniu trochę zarobić, a w zamain oferują przechodniom cukierki.
 
 
 • We Francji ostatni dzień szkoły jest celebrowany. W niektórych liceach w nocy pomiędzy przedostatnim, a ostatnim dniem klasy maturalnej uczniowe rozbijają namioty na boiskach szkolnych i tam spędzają noc. Rano, w klasie chodzą ubrani w piżamy, myją zęby i jedzą śniadanie :)


Na koniec bardzo ciekawy filmik, który znalazłam, jak najbardziej związany z tematem.


Niestety, czasem na maturze zdarzają się pytania na które uczniowe nie są przygotowani.
Tak też się stało w tych przypadkach. Zobaczcie filmik poniżej, czyli tak zwane: "perełki maturalne" najśmieszniejsze odpowiedzi maturalne francuskich uczniów na pytania egzaminatorów ;)
 
 
 
 
 
 
Źródło wszystkich obrazków: Internet

3 komentarze:

 1. Aż nie mogę uwierzyć, że ten filmik to nie ściema.. niektórzy powalają swoją wiedzą ;) moi faworyci: dictateur, l'age de pierre, libre echange, croisades, navigateur i rimbaud :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje typy to zdecydowanie la capitale de l'Argentine, libre echange- "c'est quand tout le monde couche avec tout le monde" :D i odmiana czasownika TO BE :D

   C'est drôle :)

   Usuń
  2. Zyje we Francji od 12 lat, i jestem w klasie maturalnej. Nigdy nie slyszalam o "père cent" a o spedzaniu nocu w liceum nigdy nie bylo mowy. Poinformuj sie lepiej zanim zalozysz blog, ta Francja wcale nie jest tak szalona jak sie wydaje.
   Natalia

   Usuń