poniedziałek, 24 czerwca 2013

Le Petit Nicolas

 

Na blogu już wcześniej wspominałam o różnego rodzaju wyliczankach czy też piosenkach dla dzieci, które znacznie ułatwiają nam naukę języka. Dzisiaj temat pokrewny, bo będzie o bajkach, a właściwie o jednej, konkretnej i mojej ulubionej :) 

 
Na początku było kilka historyjek...
 
 
René Goscinny, autor książek o Mikołajku, nie od razu wydał książkę. Sukces małego Nicolas zaczął się od publikowania historyjek w magazynie Sud-Ouest Dimanche. To właśnie wtedy, w 1959r. opowiadania zostały zauważone i wywołały zainteresowanie czytelników, rok później zostały zebrane w książkę, która podzielona była na wiele rozdziałów, z których każdy opowiadał inną historię. Była to opowieść o małym chłopcu, tytułowym Mikołajku, który żyje we Francji w latach 50.XX wieku. Na co dzień chodzi do szkoły i wraz ze swoimi kolegami posiada mnóstwo energii do zabawy, nie brak mu też ciekawych i często zabawnych pomysłów. Równolegle seria była publikowana na łamach czasopisma Pilote
 
Należy dodać, że równie ważną postacią w tworzeniu książki był Jean-Jacques Sempé, który jest autorem ilustracji.
 
Oczywiście książki o Mikołajku serdecznie polecam, język jest tu adekwatny do języka małego chłopca, bowiem to właśnie Mikołajek w książce jest narratorem. Seria jest bardzo przyjemna do czytania, ze względu na dość łatwy i nieskomplikowany język.
 
Sama posiadam jedne z opowiadań pod tytułem Les surprises du Petit Nicolas.
Okładkę zamieszczam poniżej.
 
 
 
 
Mikołajek w formie bajki
 
 
Przygody Mikołajka  we Francji  można zobaczyć w formie bajki. To właśnie ta forma zainteresowała mnie najbardziej ze względu na bardzo przyjemne postacie i całkiem prosty język. Odcinki w wersji oryginalnej można zobaczyć na YouTube, każdy trwa około 12 minut.
 
Poniżej zamieszczam tekst piosenki, która rozpoczyna każdy odcinek.
 

 
 
Chouette! Me voilà!
Tous à l'enfance!
Le p'tit Nicolas
Quitte la classe

Je suis l'enfant
De vos enfances
Ou bien l'enfance
De vos mémoires
Poussière de craie
Et carte de France
Boules de papier
Sur tableau noir

Chouette! Me voilà!
Tous à l'enfance !
Le p'tit Nicolas
Quitte la classe
Chouette! Me voilà!
Tous à l'enfance!
 
 
A oto mój ulubiony :
 
 
 
 
Źródło wszystkich obrazków: internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz