wtorek, 8 października 2013

3 zawody w dwa tygodnie, czyli co Marcelle robiła we Francji

 

Po dwóch tygodniach niezwykle obfitych w język francuski, sery pleśniowe i bagietki z wielkim bólem powracam do Polski i szarej rzeczywistości. Powroty z Francji zdecydowanie nie wpływają na mnie dobrze. Towarzyszy im poczucie niedosytu, smutku i nostalgii, a kończą się zazwyczaj moją konwersacją w języku francuskim samej ze sobą, kiedy już zaczynam orientować się, że obok nie ma żadnego Francuza. C'est la vie, chciałoby się powiedzieć.


Co Marcelle robiła w Le Mans ?

Przed wyjazdem, w moim ostatnim poście wspomniałam, że pobyt ten będzie dla mnie bardzo ważny. Nie spodziewałam się jednak, że okaże się tak obfity w nowe doświadczenia. W Le Mans miałam zaszczyt wziąć udział w wymianie międzynarodowej. Okres tych dwóch tygodni to wspaniały czas i ludzie, a jeszcze wspanialsze miejsce. To właśnie tutaj miałam okazję realizować się w kilku zawodach jednocześnie. Pierwszy, mój ulubiony, to oczywiście tłumacz ze znajomością co najmniej trzech języków. Te wymagania spełniałam idealnie, tłumacząc wypowiedź poszczególnych osób z języka francuskiego  na język angielski, a następnie polski. I przy tej okazji przypomnę i podkreślę rzecz, która być może wydaje się oczywista. KOCHAM FRANCUZÓW ! Dzięki nim cały czas istnieje zapotrzebowanie na tłumaczy francusko-angielskich (i tych odwrotnych oczywiście).

Drugim zawodem był zawód aktora, ponieważ celem wymiany było zrealizowanie projektu artystycznego w grupach o następującej tematyce: muzyka, film, teatr, fotografia, taniec. Dlatego też tutaj miałam okazję spełnić swoje kolejne marzenie i pracować w grupie teatralnej nad spektaklem dotyczącym problemów współczesnego świata. Z całą sympatią do świata aktorskiego, muszę jednak powiedzieć, że moją ulubioną częścią prób była tak zwana 'chwila dla tłumacza', ponieważ ku mojej uciesze, Pani prowadząca tę grupę porozumiewała się tylko w języku francuskim.Na tłumaczu i aktorze nie poprzestałam i szybko postanowiłam nieco rozszerzyć moje CV stając się jednym z przedstawicieli wymiany. Miałam otóż okazję  brać udział w audycji radiowej, podczas której obok dwóch Francuzów mówiłam (w języku francuskim) o naszym projekcie artystycznym i odpowiadałam na pytania dotyczące samej wymiany. Było to nie lada wyzwanie, któremu mimo wszystko podołałam i tym samym z pewnością stałam się pierwszą Polką we Francuskim radio (:D :D) Aby nie być gołosłowną poniżej umieszczam zdjęcie ze studia (Marcelle jest po prawej :) ) Niestety, co do samej audycji nie udało mi się otrzymać nagrania, jeżeli jednak trafi się taka możliwość na pewno znajdzie się ono na blogu. :)Oprócz Le Mans udało się także po raz kolejny odwiedzić Paryż, tym razem jednak tylko na jeden dzień.Mam nadzieję, że poprzez ten post, usprawiedliwiłam wszystkie nieobecne godziny na moim blogu i zostaną mi one wybaczone :) Oczywiście, pragnę jak najszybciej przekazać Wam co udało mi się zaobserwować we Francji, jednak Wy moi drodzy czytelnicy, musicie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ niestety przez ten czas na bok odłożyłam wszystkie inne zajęcia, dlatego czas nadrobić zaległości.

Niedługo wracam z nowym postem !
Pozdrawiam serdecznie już z Polski !!

3 komentarze:

 1. Czekamy na dalszy ciag wrazen :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Może jednak pójdziesz ze mną na Wydział Radia (i telewizji) ? Widzę, że się świetnie bawiłaś <3 Zazdroszczę. Wyobrażam sobie, jak wielkim przeżyciem to wszystko musiało być. Już wiemy, gdzie masz życie. Czekać tylko, jak nam znikniesz na dobre :( :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeżycie było niesamowite, jeszcze wszystko to działo się w 18-ste urodziny :D życie oczywiście mam w Polsce, a zniknięcia jeszcze nie planuję!!! :) Mimo całej sympatii do radia, zostaję jednak przy lingwistyce :D
   Pozdrawiam ;)

   Usuń